• 6 października 2024

Co to jest catering dietetyczny?

 

Przestrzeganie zdrowego stylu życia i odpowiedniego odżywiania to trend w krajach europejskich. Chęć ludzi do monitorowania swojego zdrowia, a tym samym do właściwego odżywiania, doprowadziła do pojawienia się na rynku wielu specjalistycznych firm, które w formie cateringu dostarczają nam zbilansowane i zdrowe posiłki. Należy jednak zachować ostrożność przy wyborze produktów do zdrowej diety, wybierając w miarę możliwości te, które są produkowane przez zaufane firmy.

Nadwaga to plaga naszych czasów

Problem otyłości jest tak oczywisty i rozległy, że od dawna niepokoi się nim wiele światowych organizacji. Tak więc według ONZ na świecie żyje obecnie 2,6 miliarda osób z nadwagą. Regularne badania w tej dziedzinie prowadzi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która prowadzi statystyki dotyczące osób z nadwagą według kraju i wieku oraz podejmuje działania zapobiegawcze w celu ograniczenia epidemii otyłości. Według statystyk WHO za 2018 rok, wśród krajów, których populacja jest najbardziej dotknięta otyłością, na pierwszym miejscu znajduje się Turcja, gdzie 32,1% mieszkańców ma poważne problemy z nadwagą. Na drugim miejscu jest Malta (28,9%), na trzecim Wielka Brytania (27,8%). Główną przyczyną otyłości jest spożywanie przetworzonej żywności bogatej w cukier, sól i tłuszcze trans. W połączeniu z siedzącym trybem życia niezdrowa dieta prowadzi do nadwagi, co znacznie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy, nowotworów i innych problemów zdrowotnych.

Istota żywności dietetycznej

Warto zauważyć, że obecnie lekarze dzielą dietetyczną żywność na dietetyczną leczniczą, która jest przepisywana na określone schorzenia, oraz dietetyczną profilaktyczną. Ta ostatnia jest integralną częścią zdrowego stylu życia. Przestrzeganie takiej diety pomaga zredukować i utrzymać optymalną masę ciała, obniżyć poziom cholesterolu we krwi, normalizować pracę jelit oraz dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów. Włączenie do diety specjalistycznych produktów spożywczych prowadzi do poprawy samopoczucia i zapobiega rozwojowi chorób związanych ze stosowaniem produktów żywnościowych o niezrównoważonej wartości odżywczej i energetycznej.

Zasady zdrowej i niskokalorycznej diety

Każda dieta opiera się na tej samej zasadzie - zmniejszenie kaloryczności diety przy zachowaniu wymaganego poziomu cennych biologicznie pierwiastków, które dostają się do organizmu wraz z pożywieniem. Przy opracowywaniu menu dietetycznego ważne jest, aby nie popadać w skrajności, całkowicie wykluczając z diety węglowodany lub tłuszcze, które są niezbędne do normalnego życia. Osobom prowadzącym siedzący tryb życia lub skłonnościami do nadwagi wystarczy je rozsądnie ograniczyć, pozostawiając w diecie pokarmy zawierające węglowodany złożone (występujące w produktach o niskim indeksie glikemicznym) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Ponadto, przygotowując dietetyczny posiłek na każdy dzień, zdecydowanie odradza się uciekanie się do wszelkiego rodzaju mono menu, na przykład jedzenie tylko jabłek lub tylko mięsa z kurczaka. Takie eksperymenty mogą się źle skończyć, ponieważ organizm odczuje ostry niedobór niektórych składników odżywczych, a nadmiar innych, nie wspominając o elementarnym naruszeniu funkcji przewodu pokarmowego.

Kolejną ważną zasadą diety jest częstotliwość i regularność posiłków. Aby utrzymać masę ciała i normalne funkcjonowanie jelit, optymalne jest od pięciu do sześciu posiłków dziennie, najważniejsze jest to, że ich całkowita zawartość kalorii nie przekracza wymaganej dziennej normy. Jednocześnie ważne jest, aby nie dać się ponieść nagłym „przekąskom”, ponieważ w takich momentach zwykle jemy potrawy zawierające proste („szybkie”) węglowodany - bułeczki, ciastka, słodycze. Te węglowodany są bardzo szybko trawione, powodując skok poziomu cukru we krwi. W rezultacie organizm zaczyna energicznie wytwarzać insulinę, aby szybko obniżyć zawartość cukru do normalnego poziomu. Dlatego uczucie sytości po jedzeniu, w którym dominują węglowodany proste, przychodzi bardzo szybko, ale dosłownie godzinę później mamy ochotę znowu zjeść.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Jak znaleźć dobrego dietetyka

Dietetyk Samantha Gemmell wyjaśnia, jak znaleźć wykwalifikowanego dietetyka i odpowiedniego dla siebie lekarza...