• 21 lutego 2024

Wszystko o ćwiczeniach równowagi i różnych sposobach ich wykonywania

Ćwiczenia na równowagę utrzymują nasze ciało silne i stabilne. Powinniśmy je wykonywać razem z innymi formami ćwiczeń, aby uzyskać maksymalne korzyści. Równowaga jest potrzebna do wszystkiego, co robimy, włączając w to takie czynności jak schylanie się, chodzenie, bieganie czy nawet wstawanie z krzesła. Dlatego trening równowagi pomoże poprawić jakość codziennego życia, a także zapobiegnie upadkom i urazom, które mogą się zdarzyć z powodu braku równowagi.

Każdy typ aktywność która utrzymuje ciebie ruszać się może właściwie pomagać ciebie utrzymywać równowagę. Mimo to, konieczne jest wykonywanie określonych ćwiczeń równowagi, które poprawiają równowagę.

Spis treści:

  Kto może skorzystać z ćwiczeń równowagi? Korzyści płynące z ćwiczeń równowagiTypy ćwiczeń równowagiCzęsto zadawane pytania (FAQ)

Kto może skorzystać na ćwiczeniach równowagi?

Chociaż ćwiczenia równowagi pomagają każdemu, kilka osób może odnieść większe korzyści niż inni. Ćwiczenia równowagi są szczególnie ważne dla starszych ludzi, którzy mają słabe mięśnie. Kiedy osoby starsze wykonują te ćwiczenia regularnie, mogą wzmocnić swoje mięśnie i uniknąć upadków i urazów. Ponadto, w przypadku osób starszych, gojenie się urazów trwa dłużej, a powrót do zdrowia jest znacznie wolniejszy. Dlatego też wzmocnienie rdzenia, dolnej części pleców i mięśni nóg może pomóc w utrzymaniu właściwej równowagi.

Ćwiczenia równowagi mogą być również pomocne dla sportowców, którzy cierpią z powodu częstych urazów kostki i problemów z więzadłami. Niektóre rodzaje tych ćwiczeń mogą również pomóc osobom, które cierpią na zawroty głowy poprzez zminimalizowanie objawów. Należy jednak zacząć ćwiczenia równowagi powoli, a następnie przejść do większej liczby powtórzeń lub prawdopodobnie utrzymywać się w określonej pozycji przez dłuższy czas.

Korzyści płynące z ćwiczeń równowagi

1. Poprawia świadomość ciała

Ćwiczenia na równowagę dają Ci poczucie, że Twoje kończyny są ustawione solidnie w miejscu; nazywa się to propriocepcją. Poprawia to Twoją świadomość ciała, co może zmniejszyć prawdopodobieństwo upadków i urazów.

2. Pomaga w koordynacji

W tym ćwiczeniu całe ciało pracuje razem. Dlatego też regularne wykonywanie tych ćwiczeń może pomóc w utrzymaniu koordynacji w życiu codziennym.

3. Zwiększa stabilność stawów

Kolejną korzyścią płynącą z ćwiczenia równowagi jest poprawa stabilności stawów. To utrzymuje biodra, ramiona, kolana i kostki stabilne. Kiedy te części ciała są stabilne, może to zapobiec wielu urazom, w tym problemy z kolanami i kostkami.

4. Poprawia czas reakcji

Kiedy ćwiczysz ćwiczenia równowagi, można poprawić swój czas reakcji do wielkiego poziomu. Podczas praktykowania tych ćwiczeń, jeśli nagle potknąć lub poślizgu, twoje ciało będzie automatycznie starają się przywrócić równowagę, aby uniknąć upadku. Tak więc, to poprawi czas reakcji w życiu codziennym, jak również.

5. Ogólne korzyści dla zdrowia

Uczynienie ćwiczeń równowagi częścią swojej rutyny ćwiczeń pomoże w ogólnym i długoterminowym zdrowiu. Jak się starzejemy, nasze zdrowie i równowaga może czasami pogorszyć, a zatem praktykowanie tych ćwiczeń może utrzymać nas silne i zdrowe przez cały.

Rodzaje ćwiczeń równowagi

Aby ćwiczyć różne rodzaje ćwiczeń równowagi, nie musisz wcale wykonywać treningów o wysokiej intensywności lub dużej sile uderzenia. Większość ćwiczeń równowagi to proste ruchy, które można wykonywać na stojąco. Niektóre obszary, które są ukierunkowane, gdy praktyka ćwiczenia równowagi są ręce, nogi, rdzeń, plecy i pośladki.

Jeśli szukasz włączyć ćwiczenia równowagi w swojej codziennej rutyny ćwiczeń, oto sześć rodzajów ćwiczeń równowagi można zacząć od:

#1 Banded Triplanar Toe Tap Exercise

  Zacznij od umieszczenia opaski oporu tuż nad kolanami na dolnej części udTeraz, z prawej nogi, dostać się do ćwierć przysiadu na jednej nodzePamiętaj, aby zaangażować swoje biodra i mięśni rdzeniaPowoli używając opaski oporu, zacznij stukać nogę do przodu, na bok, a następnie do tyłuWykonaj to przez około 10 do 20 powtórzeńPowtórz to samo po przeciwnej stronie, jak również

#2 Rock the Boat Ćwiczenie na równowagę

  Zacznij od stania ze stopami rozstawionymi na szerokość bioderNastępnie wciśnij ciężar ciała w stopyPowoli przenieś ciężar ciała na lewą stopę i spróbuj podnieść prawą stopę z podłogiPrzytrzymaj w tej pozycji przez około 30 sekundJak już skończysz, opuść lewą stopę na podłogę i powtórz to samo po drugiej stronieWykonaj takie ćwiczenie równowagi co najmniej pięć do dziesięciu razy

#3 Stanie na flamingach - ćwiczenie na równowagę

  Przynieś obie nogi razem i zacznij od stania na lewej nodze i powoli podnieś prawą nogęMożesz użyć ściany lub krzesła w przypadku, gdy potrzebujesz trochę wsparcia, gdy rozciągasz nogę do przoduZapewnij sobie utrzymanie dobrej postawy. Trzymaj głowę, kręgosłup i szyję w jednej linii. Jeśli chcesz zwiększyć poziom trudności tego ćwiczenia, spróbuj wyciągnąć rękę do prawej stopyPrzytrzymaj w tej pozycji przez około 15 sekundPowtórz to samo po przeciwnej stronie.

#4 Podnoszenie nóg na krześle

  Usiądź wyprostowana na krześle, utrzymując kręgosłup prosto i umieszczając stopy pod kolanamiTeraz wyprostuj lewą nogę i przytrzymaj ją tam przez kilka sekundPowoli opuść nogę z powrotem na podłogę i powtórz to samo z drugą nogąMożesz wykonać 1 do 3 zestawów po około 10 do 20 powtórzeń. Jeśli chcesz zwiększyć poziom trudności tego ćwiczenia, możesz wykonać je z ciężarkami do kostek

#5 Ćwiczenie równowagi z woreczkiem fasolowym

  Rozpocznij to ćwiczenie umieszczając worek z fasolą lub inny podobny rodzaj przedmiotu na swoim ramieniu lub głowieTeraz spróbuj chodzić w linii prostej, utrzymując dobrą postawę i równowagę, aby utrzymać ją bezpiecznieTeraz spróbuj chodzić w kółko lub w sposób zygzakowaty - poruszając się z boku na bok i do tyłu, jak również

Inne proste ćwiczenia równowagi, które można praktykować:

  Umieść krzesło za sobą i usiądź na tyle daleko, że twój tył unosi się nad krzesłem. Zanim usiądziesz, przytrzymaj przez trzy do pięciu sekund. Wstań i powtórz. Spróbuj wykonać to ćwiczenie bez użycia rąkPrzechodź do przodu i podnoś kolana naprzemiennie z każdym krokiemMożesz również ćwiczyć jogę lub Tai Chi, aby zwiększyć swoją równowagę i siłę.

Są to różne ćwiczenia równowagi, które możesz wykonywać od razu. Ważne jest również, aby pamiętać, że równowaga zmienia się codziennie i w niektóre dni możesz czuć się bardziej stabilny niż w inne. Na początku, ćwiczenia te mogą być dość trudne dla wielu, ale można opanować te ćwiczenia łatwo z regularnej praktyki.

Gdy ćwiczy równowagę ćwiczenia, próbuje cieszyć się trening i znajdować nowych twórczych sposoby robić mię zabawa i interesujący tak, że ja no dostaje nudę.

Jeśli jesteś osobą, która cierpi na schorzenia medyczne lub wraca do zdrowia po kontuzji. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek rodzaju rutyny ćwiczeń.

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Q. Jak często powinienem wykonywać ćwiczenia na równowagę? A. Ćwiczenia równowagi można wykonywać codziennie lub tak często, jak się chce. Osoby starsze, które są bardziej narażone na upadki, powinny starać się wykonywać te ćwiczenia co najmniej trzy lub więcej dni w tygodniu. Powinny one wykonywać zestaw tych ćwiczeń, które są specjalnie zaprojektowane w celu zmniejszenia liczby upadków. Tai chi jest formą ćwiczenia równowagi, które może pomóc w zapobieganiu upadkom. Można również połączyć ćwiczenia siłowe, gibkościowe i ćwiczenia równowagi, aby uzyskać lepsze wyniki. P. Czy mogę wykonywać ćwiczenia na równowagę, jeśli jestem po udarze lub zawale serca? O. Wiele osób obawia się podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej po udarze lub zawale serca. Należy jednak pamiętać, że regularny ruch jest niezbędny, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca lub udaru. Jednak każdy stan jest inny, dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek rutyny ćwiczeń należy porozmawiać z lekarzem. P. Czy ćwiczenia równowagi są uciążliwe lub trudne do wykonania? W przeciwieństwie do ćwiczeń siłowych i sercowo-naczyniowych, które są trudne i obciążające dla organizmu, ćwiczenia na równowagę są proste do wykonania. Ćwiczenia na równowagę mają na celu wyćwiczenie mózgu, aby współpracował i koordynował pracę z mięśniami. Ćwiczenia równowagi pomagają zachować czujność mózgu. Dlatego też, możesz ćwiczyć te ćwiczenia w zaciszu swojego domu bez uczucia zmęczenia.
Tagi: Balance exerciseBanded triplanar tow tapBenefits of balance exerciseChair leg raisesHelps with coordinationImproves body awarenessImproves reactions timeIncreases joint stabilityOverall health benefitsRock the boat balance exerciseThe bean bag balance exerciseThe flamingo stand balance exerciseTypes of Balance exercises

Share :

Może Cię zainteresować