• 9 grudnia 2023

Zwiększ swoje zdrowie psychiczne dzięki diecie i ćwiczeniom

Czujesz się smutny? Zwinięty w kłębek? Objadasz się tabliczką czekolady? Wstań i rusz się, bo czekolada nie rozwiąże Twoich problemów!

Możesz jednak skorzystać ze zdrowej żywności i ćwiczeń, aby utrzymać poziom stresu i niepokoju w ryzach i poprawić swoje zdrowie psychiczne.

Prawie 5% populacji Indii cierpi na powszechne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i lęk, a 1-2% walczy z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak schizofrenia i choroba dwubiegunowa, według raportu National Commission on Macroeconomics and Health, 2005. Chociaż większość dyskusji na temat dobrego samopoczucia koncentruje się wokół wpływu ćwiczeń fizycznych i zrównoważonej diety na zdrowie fizyczne, rośnie świadomość roli, jaką odgrywają one w poprawie samopoczucia emocjonalnego.

To, co jesz, może wpływać na Twój nastrój

Nasz mózg wymaga stałego dopływu paliwa, które pochodzi z pożywienia, które spożywamy. Jest więc zrozumiałe, że to, co jemy, ma bezpośredni wpływ na strukturę i funkcjonowanie naszego mózgu, a ostatecznie na nasz nastrój. Jedzenie wysokiej jakości żywności, która zawiera dużo witamin, minerałów i antyoksydantów, odżywia mózg. Z drugiej strony, diety bogate w rafinowane cukry lub przetworzoną żywność są szkodliwe dla mózgu i mogą prowadzić do zaburzeń nastroju, takich jak depresja. Ponadto, prawie 90% serotoniny, neuroprzekaźnika, który pomaga regulować nastrój, jest wytwarzane w przewodzie pokarmowym, więc ma sens, że układ trawienny człowieka nie tylko pomaga w trawieniu pokarmu, ale także kieruje emocjami. Jak mówi dietetyk HealthifyMe, Pragati Kapoor: "Dobre jedzenie ma moc rozweselania. Wszystko, czego potrzebujesz, to mieszanka różnych składników odżywczych, a w mgnieniu oka twój nastrój się zmieni! Pomaga to również w przezwyciężaniu depresji" - mówi.

Niektóre składniki odżywcze, które są niezbędne dla zdrowia psychicznego to:

    Żywność bogata w kwasy tłuszczowe Omega-3 - występujące w łososiu, orzechach włoskich, nasionach lnu i soi - zapewnia wiele korzyści, w tym poprawia uczenie się i pamięć oraz pomaga w walce z takimi zaburzeniami psychicznymi jak depresja i zaburzenia nastroju, schizofrenia i demencja. Niski poziom żelaza może prowadzić do uczucia zmęczenia, apatii i depresji, więc pamiętaj, aby włączyć do swojej diety płatki owsiane, rodzynki, warzywa liściaste i soczewicę.Cynk pomaga zmniejszyć objawy depresji, więc ładuj się w żywności, takich jak nasiona dyni, fasola nerkowata (rajma) i szpinak, aby zrównoważyć swój nastrój. Magnez odgrywa dużą rolę w rozwoju serotoniny. Ryby, zielenina liściasta, nasiona dyni, nasiona sezamu, migdały, banany i ciemna czekolada są bogate w magnez.Zwiększenie witaminy D, znajdującej się w jajach i mleku, może pomóc odeprzeć depresję.Witamina B12 pozwala organizmowi syntetyzować grupę składników odżywczych krytycznych dla normalnego funkcjonowania neurologicznego, co z kolei pomaga regulować depresję. Mięso i jaja są głównym źródłem B12.

Ważne jest, aby pamiętać, że nastrój i dobre samopoczucie mogą być chronione tylko poprzez zapewnienie, że dieta zapewnia odpowiednie ilości węglowodanów złożonych, tłuszczów niezbędnych, białek, aminokwasów, witamin i minerałów oraz wody. "Nie chodzi o to, by pozbawiać się jedzenia, ale o to, by jeść wszystko we właściwy, a raczej zrównoważony sposób" - mówi Pragati.

Ćwiczenia mogą pomóc utrzymać depresję i niepokój na dystans

Wbrew temu, co mówią ludzie, pamiętaj, że ćwiczenia to nie tylko utrata wagi. Wiele badań wykazało, że regularny program ćwiczeń może poprawić nastrój u osób cierpiących na depresję.

Ćwiczenia wzmacniają działanie endorfin - substancji chemicznych, które zwiększają odporność organizmu, zmniejszają ból i poprawiają nastrój. Daje również korzyści zdrowotne, takie jak obniżenie ciśnienia krwi, chroni przed chorobami serca i rakiem, a także zwiększa poczucie własnej wartości.

"Ćwiczenia tworzą wspaniały, pozytywny wpływ na organizm i pomagają utrzymać depresję i lęk na dystans" - mówi trener fitness HealthifyMe, Uttam Kumar. Tylko około 250-350 minut ćwiczeń tygodniowo, zgodnie z zaleceniami American Council of Sports Medicine, może zdziałać cuda, zwalczając depresyjne myśli i łagodząc stres. "Jest to doskonałe 'odżywianie', którego krew potrzebuje do uwolnienia endorfin, które prowadzą cię w kierunku pozytywnej i szczęśliwej ramy umysłu. Wystarczy kilka sesji, a zaczniesz czuć się dobrze we własnej skórze. Poczujesz się bardziej pewny siebie i zdolny do walki nie tylko z negatywnymi myślami, ale nawet z chorobami metabolicznymi, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, itp", mówi.

Zdrowie psychiczne można również poprawić, w dużym stopniu, poprzez prawidłowe oddychanie, mówi ekspert jogi HealthifyMe, Pragya. "Wszystkie jogiczne asany i ćwiczenia medytacyjne koncentrują się na sposobie, w jaki oddychasz. Uczą cię, jak czuć się spokojnym i zrelaksowanym, a to z kolei przenosi cię w szczęśliwy i pozytywny stan umysłu. Zauważ, jak twój oddech staje się ciężki, kiedy jesteś zły lub niespokojny, a jak twoje ciało reaguje, kiedy zaczynasz medytować. Skupienie się na długich, głębokich oddechach pomaga uspokoić ciało i zmniejsza depresję i niepokój" - mówi.

Pamiętaj, że zdrowe ciało prowadzi do zdrowego umysłu. Nasi eksperci pomogą Ci zaplanować zrównoważoną dietę i plan ćwiczeń dla Ciebie.

Zyskaj formę dzięki HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tagi: zrównoważona dietaDepresja i niepokójDieta i ćwiczeniaĆwiczenia codziennieZdrowie psychiczneKwasy tłuszczowe omega-3Zdrowie fizyczneJoga

Share :

Może Cię zainteresować