• 15 lipca 2024

Dieta pudełkowa bez nabiału

 

Mleko wypełnia ważną niszę żywieniową, ponieważ jest bogate w wapń, białko i inne składniki odżywcze. Ale wiele osób nie pije mleka z powodu alergii na mleko, wrażliwości pokarmowej lub osobistych preferencji. Jeśli stosujesz dietę bezmleczną, ważne jest, aby wiedzieć, że twoja dieta jest zdrowa bez mleka i innych produktów mlecznych, takich jak jogurt i ser. Na szczęście wszystkie korzystne składniki mleka znajdują się w wielu innych popularnych produktach spożywczych, a osoby komponujące posiłki w diecie pudełkowej mają wiedzę jak zastąpić nabiał.

Co mówią eksperci

Nabiał może być cennym wyborem pożywienia, dostarczając składników odżywczych, takich jak wapń, witamina D i białko. Jeśli jednak masz alergię lub nietolerancję na produkty mleczne, dieta bez nabiału jest z pewnością uzasadniona. Eksperci zalecają włączenie innych źródeł wapnia i witaminy D. jeśli stosujesz tę dietę. Mleko krowie jest najczęstszą alergią wśród małych dzieci, dotykającą od 2% do 3% dzieci poniżej 3 roku życia. Znajduje się na szczycie listy ośmiu najczęstszych alergenów. Wiele dzieci w końcu wyrośnie z tej alergii. Osoby z alergią na mleko są uczulone na białko w mleku. Nietolerancja laktozy jest znacznie częstsza niż alergia na produkty mleczne i dotyka aż 65% osób. Osoby te mają trudności z trawieniem laktozy, cukru w mleku i odczuwają objawy, takie jak ból brzucha, wzdęcia, nudności i biegunka, jeśli spożywają laktozę. Oprócz tych dwóch grup jest wiele osób, które po prostu wolą unikać produktów mlecznych w swojej diecie. Może to wynikać z preferencji kulturowych, niechęci smakowej lub poczucia, że bez nabiału czują się zdrowiej.

Jak to działa

Osoby z alergią na mleko powinny unikać wszelkiego mleka krowiego i produktów, które mogą zawierać mleko lub białka mleka. Często należy również unikać innych rodzajów mleka zwierzęcego (np. Mleka koziego), ponieważ mogą one nie być bezpieczne dla osób z alergią na mleko krowie. Jeśli nie tolerujesz laktozy, spożywanie produktów mlecznych może powodować bolesne objawy, ale na ogół nie są to niebezpieczne reakcje alergiczne.

Substytuty mleka

• Produkty bez nabiału bogate w wapń, białko i witaminę D.

• Produkty oznaczone jako „bezmleczne” (należy zachować ostrożność)

• Produkty oznaczone jako „nienabiałowe” (należy zachować ostrożność)

Specjaliści w firmie gdzie przygotowywana jest dieta pudełkowa znajdą wiele substytutów mleka (takich jak mleko sojowe, migdałowe, ryżowe i owsiane), aby zastąpić mleko zwierzęce. Różnią się one znacznie pod względem smaku, zawartych w nich składników odżywczych i tego, czy mają dodatek cukrów. Być może będziesz musiał poeksperymentować, aby znaleźć rodzaj i markę zamiennika mleka, który najbardziej ci się podoba.

Produkty mleczne są ważnym źródłem niektórych składników odżywczych. Dlatego dieta bezmleczna musi zawierać inne źródła tych składników odżywczych:

Białko: dorośli i nastolatki potrzebują od 50 do 60 gramów białka dziennie. 4 Potrzeby dzieci wahają się od 9 do 34 gramów, w zależności od wieku. Sześć uncji chudej mielonej wołowiny zawiera ponad 45 gramów białka. Świetne wegetariańskie źródła białka obejmują tofu, rośliny strączkowe, jajka i produkty pełnoziarniste.

Wapń: Wapń jest niezbędnym minerałem do budowy masy kostnej, a mleko jest bogatym źródłem tego minerału. Dorosłe kobiety mają największe zapotrzebowanie na wapń, od 1000 do 1500 mg dziennie, podczas gdy dzieci potrzebują od 500 do 1300 mg, w zależności od wieku. Aby uzyskać wapń bez produktów mlecznych, możesz spożywać pokarmy z dodatkiem wapnia, takie jak sok pomarańczowy, sok żurawinowy, płatki śniadaniowe i mleko sojowe. Niektóre marki mleka migdałowego zawierają również wapń. Produkty, które są szczególnie bogate w wapń, obejmują jarmuż, kapustę, tofu, skorupiaki, łosoś, rośliny strączkowe i amarantus. Możesz również przyjmować suplementy wapnia, jeśli zaleci to lekarz.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować