• 9 grudnia 2023

Tropikalny kefir i kalafiorowe sople

Tropikalny kefir i kalafiorowe sople mogą wydawać się nieco skomplikowane lub szalone! Zaufaj mi - nie są! Ale może jesteście trochę ciekawi, jak powstało to dziwne i unikalne połączenie?

Oto prawda ...

Fakt #1. W mojej zamrażarce żyła torba mrożonego kalafiora z kostką!

Kupiłam torebkę mrożonego kalafiora dawno temu, kiedy był super modny (może nadal jest?) Miałam wzniosłe zamiary ugotowania go i użycia zamiast ryżu któregoś wieczoru na kolacji. Prawdę powiedziawszy, zdecydowanie za bardzo lubię ryż i nie byłam zainteresowana mieszaniem z dobrą rzeczą! Tak więc, stał się on rodzajem zmiany zajmującej miejsce w zamrażarce. To skłoniło mnie do zastanowienia się, jak do cholery mam zamiar go wykorzystać? Wtedy pomyślałam - dlaczego nie smoothie lub popsicles? Bingo!

Fakt #2. Miałam w lodówce dzbanek kefiru, którego termin ważności zbliżał się ku końcowi.

Zwiększyłam nasze spożycie sfermentowanej żywności w domu. Kefir zaczął pojawiać się w naszej lodówce coraz częściej w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jest on dość drogi, więc upewniam się, że wykorzystuję każdą ostatnią kroplę! Przez głupotę kupiłam dzbanek, który był już praktycznie przeterminowany, kiedy go kupiłam. Szybko szukałam sposobu, aby go zużyć!

Fakt #3. Desperacko potrzebowałam wyrwać się z mojej "jagodowo-bananowej" rutyny.

Robię dużo smoothies, overnight oats i muffinów z jagodami i bananami w nich. To fantastyczne połączenie! Plus, banany są tanie i mrożone jagody są dość przystępne cenowo też. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, żebym nie lubiła kreacji z udziałem tych dwóch składników. Niemniej jednak, desperacko potrzebowałam nowego smaku, aby życie znów stało się trochę bardziej ekscytujące! No wiesz - żeby wszystko było ciekawe! (Jakby 2020 rok nie był wystarczająco interesujący?!)

Więc wrzuciłem mojego mrożonego kalafiora z kostką, kefir i mrożone owoce tropikalne razem do blendera. Zmieszałem je razem (z kilkoma innymi składnikami) i w magiczny sposób powstało to pyszne połączenie!

Przedstawiamy Tropikalny kefir i kalafiorowe sople. Voila!

Oto dlaczego uwielbiam robić domowe lody:

  1. Możesz w zasadzie wrzucić dowolne składniki do blendera i wlać je do foremek! (No, może nie WSZYSTKO!) Jest tyle miejsca na kreatywność i eksperymentowanie ze składnikami i smakami. Popsicles są zawsze entuzjastycznie witane przez dzieci. Robienie ich w domu to świetny sposób na zwiększenie wartości odżywczych i wprowadzenie nowych pokarmów. Założę się, że nigdy nie myślałeś o dodaniu warzyw do popsicles?! Pokaż swoim dzieciom, co dodajesz do mieszanki. Będą zaskoczone, jak niezauważalny jest kalafior (lub inne łagodne w smaku warzywa) w tej mieszance. Zaangażowanie dzieci w proces robienia popsicle'ów jest naprawdę proste. Nie musisz się martwić o bałagan w postaci mąki na podłodze! Po prostu poproś dzieci, aby odmierzały i wsypywały składniki do blendera.

I choć nie zawsze tak się dzieje, ten przepis na kremowe ciasteczka ładnie się zblendował i można z niego zrobić smoothie lub smoothie bowl. Wspaniały przepis 2 w 1!

Probiotyki + witamina C + antyoksydanty + glukozynolany na wygraną!

Nie jest moją preferencją, aby cały czas rozkładać jedzenie na jego mikroskopijne składniki. Jemy jedzenie - nie wyizolowane składniki odżywcze! Jednak nie mogłam się powstrzymać, żeby nie wspomnieć o tym, jak bardzo te lody są pełne wartości odżywczych.

Na początek, kefir dodaje potężną dawkę probiotyków, naturalnie pochodzących z procesu fermentacji stosowanego do tworzenia kefiru. Zawiera on również wapń, witaminę D i białko. Mango, ananas i kalafior są wspaniałym źródłem witaminy C i przeciwutleniaczy!

Wreszcie, kalafior (jak również inne warzywa krzyżowe - brokuły, jarmuż, kapusta itp.) zawiera różne rodzaje glukozynolanów, które są dobrze zbadanymi związkami znanymi ze swoich właściwości antyrakowych. Wiem, że kalafior nie jest najbardziej lubianym warzywem przez dzieci. To właśnie dlatego zaangażowanie ich w proces tworzenia tych popsicles może być korzystne dla ekspozycji!

Share :

Może Cię zainteresować