• 25 kwietnia 2025

Dieta Pudełkowa Dla Osób Z Cukrzycą

 

Wszyscy dietetycy są zgodni co do tego, że dieta przy cukrzycy typu 1 powinna być zbilansowana i oparta na zasadach zdrowej diety, podobnie jak osoby bez cukrzycy. Przy tworzeniu optymalnego programu żywieniowego dla diabetyków, należy zwracać szczególną uwagę na stosunek spożywanych węglowodanów, tłuszczów i białek, ponieważ pozwoli to lepiej zrozumieć, jak regulować ich dietę. Podobnie jak wszystkie diety zbilansowane, dieta cukrzycowa nie wymaga całkowitej eliminacji grupy pokarmowej lub składnika, ale należy wziąć pod uwagę, w jaki sposób dana żywność wpływa na poziom cukru we krwi i ile insuliny jest potrzebne do jego kontroli.

Monitorowanie ilości spożywanych węglowodanów jest integralną częścią diety diabetologicznej typu 1. Jeśli korzystasz z ustawienia bolusa podstawowego, prawdopodobnie już wiesz, ile insuliny w bolusie potrzeba, aby zapobiec wzrostowi poziomu cukru we krwi. Jeśli jednak ilość spożytych węglowodanów wzrośnie, ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie pomiary są dokładne.

Ogranicz spożycie soków owocowych i napojów wysokocukrowych Napoje te mają tendencję do nadmiernego i szybkiego zwiększania poziomu cukru (glukozy) we krwi. Wybierz wodę, napoje bez cukru i napoje dietetyczne. Nie zapomnij o węglowodanach Bez spożywania węglowodanów, ilość stosowanej insuliny może spowodować zbyt duże obniżenie poziomu cukru we krwi. Włącz do diety różnorodne warzywa. Codzienne spożywanie warzyw zapewni organizmowi niezbędne składniki odżywcze

W diecie pudełkowej dla osób z cukrzycą szczególną uwagę przykłada się do ilości węglowodanów. Te są głównym źródłem energii dla organizmu. Szybko zamieniają się w glukozę, która jest następnie wykorzystywana przez komórki organizmu. Ilość węglowodanów potrzebnych organizmowi zależy od wielu czynników: wagi, wieku, płci i intensywności / częstotliwości ćwiczeń. Ponieważ organizm pacjenta z cukrzycą typu 1 nie jest w stanie naturalnie wytwarzać insuliny, potrzebuje insuliny zewnętrznej, którą można wstrzyknąć za pomocą wstrzykiwacza lub pompki . Ilość potrzebnej insuliny zależy od zastosowanej metody. Niektóre osoby z cukrzycą typu 1 uważają, że dieta o niskim indeksie glikemicznym (GI) jest szczególnie skuteczna. Zastąpienie pokarmów o wysokim IG pokarmami o niskim IG pozwala uniknąć nagłego uwolnienia cukru do krwiobiegu po posiłku, co z kolei pozwala uniknąć skoków poziomu cukru we krwi.

Liczenie węglowodanów to kolejna metoda stosowana przez osoby z cukrzycą typu 1 podczas planowania posiłków. Jest to dość powszechna metoda, z powodzeniem stosowana przez wielu diabetyków, którzy monitorują swoją codzienną rutynę. Dzięki poprawnym obliczeniom można dokładnie obliczyć wymaganą dawkę insuliny, a także zyskać większą swobodę w doborze pokarmu.

Jedzenie ma bezpośredni wpływ na poziom glukozy we krwi. Niektóre pokarmy podnoszą poziom glukozy we krwi bardziej niż inne. Skuteczne zarządzanie cukrzycą wymaga wiedzy, jakie pokarmy i ile możesz jeść, a także przestrzegania planu posiłków, który pasuje do twojego stylu życia i pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi. Pokarmy zawierają 3 główne rodzaje składników odżywczych: węglowodany, białka i tłuszcze.

Białko jest istotną częścią zbilansowanej diety i powstrzyma głód. W przeciwieństwie do węglowodanów nie podnoszą poziomu glukozy we krwi. Jednak aby uniknąć przyrostu masy ciała, konieczne jest kontrolowanie wielkości porcji produktów zawierających białko. U osób z cukrzycą typu 1 i 2 białko powoduje szybsze działanie insuliny, dlatego nie należy próbować radzić sobie z niskim poziomem glukozy we krwi za pomocą koktajli i mieszanek białkowych. Użycie 15 gramów szybko działających węglowodanów zawierających glukozę, takich jak sok, inne napoje słodzone cukrem, żel glukozowy lub tabletki, jest preferowanym sposobem leczenia niskiego poziomu cukru we krwi.

Tłuszcze są istotną częścią zbilansowanej diety. Szczególnie korzystne są tłuszcze zawarte w tłustych rybach, orzechach i nasionach. Nie podnoszą poziomu glukozy we krwi, ale są bogate w kalorie i mogą powodować przyrost masy ciała.

 

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować