• 18 maja 2024

Catering dietetyczny dla sportowca – czy warto?

 

Dieta osoby prowadzącej aktywny tryb życia jako sportowiec będzie różnić się od tego, co je osoba mniej aktywna. Tryb sportowy ma swoje indywidualne cechy, w zależności od nasilenia aktywności fizycznej i dużego stresu podczas ćwiczeń.

Odpoczynek i odżywianie między treningami to bardzo ważna część życia sportowca. Ten czas należy spędzić prawidłowo, przynosząc maksymalne korzyści swojemu organizmowi, ponieważ skuteczność regularnej aktywności fizycznej zależy od odpoczynku. Prawidłowe odżywianie jest niezastąpionym czynnikiem przyczyniającym się do sukcesu. Bez względu na to, jak intensywne i długotrwałe są ćwiczenia na siłowni, bez odpowiedniej diety nie przyniosą one pożądanego efektu. Współczesnemu człowiekowi bardzo trudno jest obliczyć swoje odżywianie w najdrobniejszych szczegółach, policzyć każdą kalorię i uniknąć szybkich niezdrowych przekąsek. Dlatego rozsądniej jest stosować specjalną dietę pudełkową dla sportowców.

Zasada czasu

Idealny posiłek powinien być co 3-4 godziny! Spożywanie częstych posiłków nie jest luksusem, powinno stać się codzienną zasadą diety. Cały proces treningowy oparty jest na częstych posiłkach, które są paliwem dla organizmu. Cukier dostaje się do krwiobiegu wraz z pożywieniem, a jeśli nie ma wystarczającej ilości cukru, trening będzie powolny i nieskuteczny. Jeśli nie masz czasu na jedzenie, organizm użyje tkanki mięśniowej jako energii. Nie zapominaj, że to dramatycznie spowalnia metabolizm. I nie jest łatwo go przywrócić.

Atak głodu

Ekstrakcja cukru (glukozy) ze związków białkowych tkanki mięśniowej nie jest najgorszą rzeczą, jaka może przydarzyć się twojemu organizmowi podczas treningu na pusty żołądek. Zdecydowanie zaleca się utrwalenie poprzednich wskazówek przez miesiąc i uczynienie z tego nawyku. Nie trzeba od razu rezygnować z ulubionych słodyczy lub smażonych ziemniaków. Dieta musi być dostosowywana stopniowo, aby organizm się przystosował. Istnieje doskonała zasada „małych ofiar”: wykluczenie z diety jednego produktu. Na przykład stopniowo eliminuj ser, następnie czekoladę, a następnie masło.

Przygotowanie do jedzenia

Aktywnie uprawiasz sport i marzysz o zostaniu zawodowym sportowcem? W takim razie najwygodniej będzie ci nosić ze sobą pudełka z jedzeniem. Z pewnością już to robisz lub widziałeś, jak niektórzy dostają z torbami wszelkiego rodzaju pojemniki na jedzenie z mięsem z kurczaka, batoniki proteinowe i wiele shakerów. To naprawdę właściwe, idealne odżywianie dla sportowca. Żadna kawiarnia ani restauracja nie zapewni ci zdrowego obiadu, ani przekąski, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że musisz często jeść. Warto więc nabrać nawyku wcześniejszego przygotowywania sobie potrzebnych posiłków i zabierania ich ze sobą zarówno do pracy, jak i na siłownię. Taki komfort może ci zapewnić tylko dieta pudełkowa.

Jeśli niedawno przyszedłeś na siłownię i dopiero zaczynasz trenować, to na początku związek między postępem a odżywianiem nie jest oczywisty. Jednak jeśli ćwiczysz 3-4 razy w tygodniu lub więcej, nie możesz jeść tak, jak to robiłeś, gdy najtrudniejszą aktywnością fizyczną było wchodzenie po schodach na drugie piętro.

Dlaczego dieta powinna się zmieniać wraz ze wzrostem obciążenia? Zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Na przykład przy każdej aktywności fizycznej zwiększa się spożycie żelaza przez organizm, więc ten pierwiastek śladowy w diecie powinien wzrosnąć. Jeśli nie weźmiesz pod uwagę zmieniających się potrzeb organizmu, osłabi się odporność, spowolnią postępy. Zaczniesz się przeziębiać. Poczujesz lekkie złe samopoczucie, w najgorszym przypadku - uszkodzisz narządy wewnętrzne.

Share :

Może Cię zainteresować

Jak znaleźć dobrego dietetyka

Dietetyk Samantha Gemmell wyjaśnia, jak znaleźć wykwalifikowanego dietetyka i odpowiedniego dla siebie lekarza...