Sernik Limoncello
Jako ktoś, kto woli sernik od innych deserów, nie bez powodu mogę powiedzieć, że włoskie serniki to prawdziwa rozkosz, której nie można przegapić. Prawidłowo przygotowanego sernika nie da się pomylić z niczym innym.
Sernik jedzono po raz pierwszy w starożytnej Grecji, gdzie pojawił się twaróg. Oczywiście przygotowano go inaczej, ale pomysł jest niezwykle podobny do przepisu na nowoczesny sernik. Następnie Rzymianie, którzy podbili Grecję, zapoznali się z twarogiem. W 160 rpne w monumentalnym dziele „O rolnictwie”, najstarszym zachowanym dziele łacińskim rzymskiego polityka i pisarza Marcusa Porciusa Cato Starszego, opisano przepis na zrobienie twarogu, który był nagrodą dla olimpijczyków. Jednocześnie według historyków Juliusz Cezar był wielkim miłośnikiem twarogu. Ciasto twarogowe na przestrzeni wieków rozpoczęło swój triumfalny marsz po Europie, a następnie za oceanem, gdzie bez najmniejszej przesady zyskało status kultowego deseru. Sernik Limoncello uważany jest za jeden z najlepszych serników na świecie, który po powrocie do ojczyzny najpierw podbił całą Amerykę, a później Europę. Do XVIII wieku serniki wyrabiano na drożdżach, ponieważ nie było innego sposobu na wyrośnięcie ciasta. Jednak kiedy kucharze zorientowali się, że ubite jajka można wykorzystać do wyhodowania ciasta, usunęła drożdże z sernika i pozbyła się drożdżowego posmaku.
Sernik bez pieczenia z likierem Limoncello
Składniki
Podstawa:
• 180 g kruche ciasteczka
• 100 gramów masło topione
Warstwa sera:
• 200 g mascarpone
• 200 g jogurt naturalny
• 300 ml krem
• 80 g drobny cukier
• 100 ml likier limoncello
• 3 łyżki sok cytrynowy
• skórka z połowy cytryny
• 10 g żelatyna w arkuszach
Galaretka z likieru Limoncello:
• 50 ml woda
• 100 ml Likier Limoncello
• 5 g żelatyna w arkuszach
Jak przygotować sernik
Jako podstawę zastosuj ciasteczka, które zmiksuj w blenderze, aż będą kruche. Wlej rozpuszczone masło i dobrze wymieszaj. Powstałą masę wsypać do formy o średnicy 22-24 cm, pokrytej pergaminem (spód i boki) i dobrze ubić. Wstaw do lodówki na 30 minut.
Aby uzyskać warstwę sera, wlej zimną wodę na arkusze żelatyny na 10 minut. Mascarpone należy wymieszać z jogurtem, cukrem, likierem Limoncello, sokiem z cytryny i skórką. Ubij dobrze schłodzoną śmietanę i delikatnie wymieszaj z pozostałymi składnikami ruchem do góry. Podgrzej kilka łyżek wody i rozpuść namoczoną wcześniej żelatynę, lekko i delikatnie ostudź i dokładnie wymieszaj z masą. Wylej śmietankę na podstawę i wstaw do lodówki na co najmniej 3 godziny (dłużej, tym lepiej).
Galaretkę likierową Limoncello namoczyć w zimnej wodzie przez 10 minut. Podgrzej 50 ml wody i rozpuść w niej namoczoną żelatynę. Dodaj alkohol i zamieszaj. Ostudź i delikatnie wylej na powierzchnię ciasta. Udekoruj kawałkami cytryny i miętą, przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na co najmniej 2 godziny. Ciasto lepiej przygotować „dziś na jutro”, żeby przez noc stało w lodówce.
Sernik doskonale nadaję się jako samodzielny deser. Smakuje zwłaszcza w cieplejsze miesiące. Nie ma charakteru rozgrzewającego. Jednocześnie doskonale sprawdza się jako alternatywa dla nadmiernie słodkiego tortu. Zwłaszcza w przypadku dzieci oraz na urodzinach nastolatków. Sernik najlepiej jest podawać chłodny. Idealnie smakuje jako dodatek do słodkiej kawy. Sam sernik nie wymaga już dodatkowego przyozdobienia. Opcjonalnie można zastosować tutaj nieco posypki cukrowej lub czekoladowej. Nie zaleca się stosowania owocowych dodatków. W serniku znajduje się już skórka cytryny i dodatkowy smak na przykład pomarańczy czy innych dodatków owocowych – zgłuszy jej subtelny posmak.